+90 (312) 395 80 48

info@ertupaslanmaz.com.tr
İvedik Org. San. 22. Cad. 1471. Sok. No:40 Ostim-Ankara/TÜRKİYE

Paslanmaz Çelik Nedir

Paslanmaz Çelik Nedir

Düşük karbon, yüksek krom. Paslanmaz çeliği belki de en iyi anlatan sözler...

Tek cümleyle; yeraltından demirin çıkarılıp işlenmesiyle yani çeliğin kullanımı uygarlığın ileri bir evresinin karakteristik özelliğidir. 

Paslanmaz çeliğin kullanımı ise bize doğrudan modern toplumu işaret eder. 

Normal çelikler korozyona karşı dayanıklı olmadıklarında bu tür uygulamalar için paslanmaz çeliklerin kullanılması gerekir. Paslanmaz çelikler mükemmel korozyon dayanımları yanı sıra düşük ve yüksek sıcaklıklarda kullanabilmeleri, değişik mekanik özelliklere sahip türlerinin bulunması, şekil verme, kolaylığı gibi özelliklere sahiptirler. Paslanmaz çelikler diğer çeliklere oranla daha pahalıdır, ancak bakımının ucuz ve kolay olması, uzun ömürlü olmaları, tümüyle geri kazanabilmesi ve çevre dostu bir malzeme olması çok büyük avantaj sağlar. 

Paslanmaz çeliklerde içyapıyı belirleyen en önemli alaşım elementleri, önem sırasına göre, krom, nikel, molibden ve mangandır. Bu çeliklerin yüksek korozyon dayanımını sağlayan unsur; yüzeye kuvvetle tutunmuş, yoğun, sünek, çok ince ve saydam bir oksit tabakasının bulunmasıdır. Çok ince olan bu amorf tabaka sayesinde paslanmaz çelikler kimyasal reaksiyonlara karşı pasif davranarak indirgenici olamayan ortamlarda korozyona karşı dayanım kazanır. Söz konusu oksit tabakası oksijen bulunan ortamlarda oluşur ve dış etkilerle (aşınma, kesme veya talaşlı imalat) bozulsa dahi kendini onararak eski özelliğine tekrar kavuşur. 

Yukarıda da ifade edildiği gibi paslanmaz çelik
1 - Korozyona dayanıklıdır 
2 - Yüksek ve düşük sıcaklıklarda kullanılabilir 
3 - Her türlü imalatta kolaylıkla işlenebilir 
4 - Mekanik dayanımı 
5 - Estetik görünümü 
6 - Hijyenik özelliği 
7 - Uzun ömürlü oluşu ile endüstrinin ve modern hayatın vazgeçilmez elemanlarındandır. 
Paslanmaz Çelikler; 
1 - Ferritik 
2 - Martenzitik 
3 - Ostentitik 
4 - Ferritik – Ostentitik (dubleks) 
5 - Çökertme sertleşmesi uygulanabilen alaşımlar olmak üzere beş ana grupta toplanırlar. 
Ve paslanmaz çelik günümüzde artık, ziynet eşyasından büyük sanayi tesislerine kadar uzanan geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok ürün bugün paslanmaz çelikten yapılmaktadır. Paslanmaz çelik hemen her gün kullandığımız bir mutfak aleti olarak karşımıza çıktığı gibi, gezinti yaptığımız bir meydanda, beğenimizi kazanan bir sanat eseri olarak ta kendini gösterir. Keyif duyduğumuz bir alışveriş merkezinde pek çok detayda dikkatimizi çeken paslanmaz çelik, hiçbir zaman görmediğimiz yerlerde de bizim güvenliğimiz ve konforumuz için kullanılabilmektedir. 

Metalurjide paslanmaz çelik inoks veya inoks çelik olarak ta bilinir. Paslanmaz çelik içeriğinde en az % 11 Krom ( Cr ) ve en az bir çelik alaşımıyla tanımlanır. Paslanmaz çelik paslanmaya (korozyon) dayanıklıdır. Demir veya diğer çelik türevleri gibi kolayca pas tutmaz. Paslanmaz çeliğin yüzeyi boya olmayıp yüzey yapısı ve görünüşü doğal yapısıdır. Başta havacılık sanayi olmak üzere muhtelif sanayi kollarında kullanılır. Bıçakçılık ve saat kayışlarında paslanmaz çelik kullanımı çok yaygındır. Muhtelif sanayi dallarında imal edilen yüzeylerde bu ürün ve yüzeylerin ömrünü uzatacak ve çevreyle uyumunu sağlayacak farklı alaşımlarda paslanmaz çelik kullanılır. 
Elverişsiz çevre koşullarında, havada, çevre ısısında, oksidasyona yüksek direnç normal olarak ağırlık esasıyla en az % 13 ve % 26 ya kadar krom ilavesiyle sağlanır. Bugünkü şartlarda piyasaların en çok kullandığı çelik türü AISI 304 ve AISI 430